Aktuality

Jak ochránit dřevěný zahradní nábytek

Jak ochránit dřevěný zahradní nábytek

4.8.2017
Dřevo je krásný přírodní materiál, avšak stejně jako ostatní živé organismy má i ono přirozené nepřátele.

Vedle povětrnostních vlivů jako jsou sluneční záření, voda, mráz a horko, ohrožují „kvalitu“ dřeva také biologičtí škůdci – plísně a hmyz.

Nezbytné je tedy dřevo chránit kvalitní nátěrem a údržbou.

Voda a UV záření způsobují šednutí a zvětrávání neošetřeného dřeva. Mezi účinnou ochranu řadíme především chemickou ochranu nátěrem, která prodlouží funkčnost a estetickou stránku nábytku. Ochranné nátěry zahraňují průsaku a ulpívání vody, „odrážejí“ negativní účinky UV- záření.

Životnost neošetřeného zahradního nábytku se odhaduje průměrně na 3 až 5 let. Kvalitní nátěr prodlouží životnost na 20 i více let.

Dřevokazné houby
používají dřevo jako substrát pro svoji výživu. Působí na něm na povrchu nebo v celém jeho objemu. Plísně vytváří spíše „kosmetickou vadu“ dřeva, ale pro člověka jsou naopak velice nepříjemné - vyvolávají řadu alergií. Proti působení hub ve dřevě je nejlépe spojit ochranu chemickou a fyzikální, tj. ošetřené dřevo kvalitním nátěr dostatečně chránit proti nadbytečné vlhkosti.

Dospělý hmyz klade vajíčka na povrch dřeva. Vylíhlé larvy vyhlodávají dřevo pod povrchem i uvnitř. Ve dřevě tvoří systémy chodbiček, čímž snižují pevnost dřeva. Při dlouhodobém působení může dojít až k rozpadu samotného materiálu. Jediná účinná ochrana je chemické ošetření (insekticidy).

Působení světla na dřevo

Dřevo působením světla většinou žloutne.
Tmavší druhy světlají a světlé naopak tmavnou.

Jako účinné záření, které způsobuje změnu barvy dřeva se uvádí záření s vlnovou délkou mezi 320 až 420 nm s maximem v 340 nm. Změnu barvy dřeva působí i záření, které je viditelné okem. Ztěžuje se tak ochrana dřeva před změnou odstínu, pokud chceme vidět jeho texturu.

Dřeviny se dělíme podle světlostálosti na: světlostálé (kde absorber pomáhá nebo nepomáhá)a nesvětlostálé (výsledný odstín je lepší než původní).

Pro jednotlivé dřevěné materiály platí

BOROVICE

MODŘÍN

SMRK

 • málo světlostálá,
 • červená působením kyselin
 • bobtná při přelakování vodou ředitelnými laky
 • běžnými mořidly se vybarvuje negativně
 • obsažené pryskyřice snadno tají a rozpouštějí se ředidly NH, což způsobuje poruchy zasychání laků a lesku nátěrů, způsobují zalepování brusných pásů
 

DUB

 • některé druhy se špatně moří
 • problémy se smáčením hlubokých pórů mořidlem i laky
 

 TEAK

 
 • dobře lakovatelná dřevina, pokud lak nerozpouští olejnaté složky
 • problémy se smáčením hlubokých pórů mořidlem i laky
 

 

Povrchové úpravy zahradního nábytku plní jak estetickou tak i hlavně ochrannou funkci. Ochranné funkce jsou tvrdost, odolnost, přilnavost, ochrana před působením světla, střídáním vlhkostí, korozí. Estetické funkce jsou vzhled, barva, lesk či zvláštní efekty.

Tvrdost – ukazatel odolnosti proti mechanickému poškození. Tvrdost nátěru se časem
zvyšuje

Kryvost – schopnost zakrýt barevné rozdíly podkladu.

Přilnavost – nátěru závisí na druhu nátěrového systému, tloušťce a stáří nátěru.

Vždy je zapotřebí používat nátěrové systémy na dřevo, protože dřevo a kov jsou dva zcela rozličné materiály.

KOV

 • neporézní (většinou)
 • tvrdší než nátěr
 • světlostálý
 • působením vody rozměrově beze změny
 • koroduje

DŘEVO

 • porézní
 • většinou měkčí než nátěr
 • světlo-nestálé
 • působením vody bobtná a mění rozměr
 • je napadáno plísněmi, houbami a škůdci
   


Produkty o kterých se mluví Podobné články
Jak ochránit dřevěný zahradní nábytek

Barva na dřevo DELTA Active Lasur 5.11

6.8.2010
Hlavní výhody kvalitní profesionální barvy na dřevo DELTA Active Lasur 5.11.

Jak ochránit dřevěný zahradní nábytek

Barva na dřevo DELTA Hydrostop plus 9.04

6.8.2010
Hlavní výhody kvalitní profesionální barvy na dřevo DELTA Hydrostop plus 9.04.

Jak ochránit dřevěný zahradní nábytek

Barvy dřeva

12.7.2016
Minimalismus využívá jednoduchých prostředků k dosažení maximálních účinků. Proto lze dřevěný nábytek nalézt v mnoha minimalisticky řešených interiérech. Jednoduché tvary dají prostor vyznít dokonalosti materiálu. Dřevo se svými podobami a barevnými nuancemi přizpůsobí každému interiéru.

Jak ochránit dřevěný zahradní nábytek

Barvy, laky, lazury ... aneb jak se mezi nimi neztratit

30.7.2013
Vysvětlíme Vám některé pojmy, které Vám usnadní výběr v širokém spektru barev a jiných nátěrových hmot.

Jak ochránit dřevěný zahradní nábytek

Barvy na dřevo, lazury na dřevo, laky, impregnace, ochrana dřeva - Jak natírat dřevo Vám poradíme na veletrhu Dřevostavby 2011

20.2.2011
V současné době je na trhu nepřeberné množství barev, lazur, impregnací a laků na dřevo. Nevíte-li si rady jaká je pro Vás a Váš záměr ta nejvhodnější, nechejte si poradit od skutečných odborníků.

Jak ochránit dřevěný zahradní nábytek

Dřevostavby - interiérové barvy a exteriérové barvy

9.8.2010
Pokud nevíte čím natřít dřevostavbu, ať již interiér nebo exteriér, vybrali jsme pro Vás dvě profesionální barvy na dřevo, které nejen navrátí krásu Vaší dřevostavbě, ale také ji ochrání před plísněmi a mnohonásobně prodlouží její životnost.
S barvami DELTA Woodprotection máme dlouholetou zkušenost, která nám umožnila najít ideální nátěrové systémy pro natírání zahradního nábytku, srubových staveb apod.Jak ochránit dřevěný zahradní nábytek

Ošetření zahradního nábytku

1.9.2010
Konec léta se nezadržitelně blíží a my musíme pomalu přemýšlet kam a jak uskladníme zahradní nábytek.

Jak ochránit dřevěný zahradní nábytek

Stříkací pistole nejen pro barvy na dřevo

27.7.2011
Čas od času potřebujeme něco natřít nebo nalakovat. Malé věci zvládneme při chvilce, ale pokud už se jedná o nátěr plotu nebo celé dřevostavby přemýšlíme jak ušetřit čas.
A stříkací pistole jsou to pravé. Víte, že při použití stříkací pistole zhotovíte nátěr 4x rychleji než štětcem či válečkem?

Jak ochránit dřevěný zahradní nábytek

Zahradní nábytek - ošetření dřeva vhodným nátěrem

8.8.2010
Doporučené nátěry pro zahradní nábytek a zahradní doplňky, které nejen dodají krásu Vašemu zahradnímu nábytku, ale také jej ochrání před plísněmi a mnohonásobně prodlouží jeho životnost.
S barvami DELTA Woodprotection máme dlouholetou zkušenost, která nám umožnila najít ideální nátěrové systémy pro natírání zahradního nábytku, srubových staveb apod.Jak ochránit dřevěný zahradní nábytek

Zahradní nábytek z akátového dřeva

9.5.2010
Akátový zahradní nábytek vyrobený z jakostního akátového dřeva evropského původu se vyznačuje krásou, vysokým leskem, odolností proti vlivům počasí a vlhkosti, přesným opracováním... Ne nadarmo je akátové dřevo symbolem dlouhověkosti.

Jak ochránit dřevěný zahradní nábytek

Zahradní nábytek záruka nejvyšší kvality

6.4.2011
Spokojenost našich zákazníků je našim prvořadým cíle. Nabízíme pouze zboží nejvyšší kvality, splňující náročné požadavky nejen na krásu, ale především na jakost a preciznost provedení. K dosažení těchto cílů je nezbytné opracování nejkvalitnějších materiálů za pomocí moderních výrobních technologií.

x