Aktuality

Ošetření zahradního nábytku

Ošetření zahradního nábytku

1.9.2010
Konec léta se nezadržitelně blíží a my musíme pomalu přemýšlet kam a jak uskladníme zahradní nábytek.

Ideální a nejbezpečnější je uložení zahradního nábytku před zimou do uzavřených prostor jako jsou sklepy, zahradní domky, zimní zahrady apod. Jedině tam můžeme mít jistotu, že nábytek bude dostatečně chráněný před vlhkostí a nehrozí jeho plesnivění.

I když zakoupíte zahradní nábytek z odolného dřeva jako je např. akát nebo severská borovice, kde již použité kvalitní dřevo zajištuje jeho ochranu před povětrnostními vlivy a znečistěným ovzduším, vždy je dobré i tento nábytek pravidelně ošetřit voskem, olejem nebo jiným impregnačním přípravkem.

zahradní nábytek

Jak na to?

1. Nejprve nábytek důkladně očistěte.
Suchým hadříkem odstraňte větší nečistoty - listí, prach, pavučiny. A následně vlhkým hadřímek namočeným ve vlažné mýdlové vodě dřevo dočistěte. Nechte důkladně uschnout!

2. Pokud je nábytek silně znečistěný (zčernalé plochy nebo usazeniny prachu) použijte speciální čistící prostředky na dočištění.

3. Pokud je povrch nábytku nerovný, chlupatý, drsný, přebruste jej speciální abrazivní houbičkou. Broušení provádějte co nejjemněji a vždy jenom v jednom směru. Nikdy nepoužívejte hrubou sílu ani hrubší nástroje.

4. Nejoptimálnější ochranu zahradního dřevěného nábytku zajistí olejový nátěr aplikovaný dvakrát ročně. Nejenže sjednotí krásně barvu dřeva, ale především zajistí jeho ochranu před UV zářením a povětrnostními vlivy.
Olej nanášíme vždy na celý povrch dřeva, tak zamezíme vzniku nehezkých skvrn. Přebytky oleje je možno následně setřít suchým hadříkem. Před použitím jakéhokoliv přípravku se nejdříve důkladně seznamte s návodem a proveďte zkoušku na nejméně viditelném místě nábytku např. na spodní části sedáku.

5. Nezapomínejte ani na sedáky. Pokud jde molitan vyjmout, učiňte tak a textilní potah vyperte dle pokynů výrobce. Obvykle je dovoleno prát tyto potahy v automatické pračce při 40 oC za použití běžného pracího prostředku. Než sedáky opětovně potáhnete, dbejte na důkladné vysušení jak textilu, tak i molitanu, popř. jiné výplně.

6. Utáhněte všechny spoje nábytku. Předejdete tak nepříjemným pádům a karambolům.

7. Nyní již můžete zahradní nábytek uskladnit na suchém místě a může Vás hřát pocit jistoty, že ho za rok opět vytáhnete stejně krásný a ve výborné kondici.

Produkty o kterých se mluví

x