Aktuality

Rostlinné klíčky

Rostlinné klíčky

21.1.2019
Je leden, vše pokrývá sníh…
Čekání na zahradní sezónu se můžeme zpříjemnit vypěstováním rostlinných klíčků.

Naklíčené semínka jsou nejenom chutná, ale především a hlavně ZDRAVÁ. Obsahují, tělu tolik nezbytné, vitamíny a minerální látky.

Pěstování rostlinných klíčků je velmi snadné a zábavné.  Základní dvě ingredience jsou voda a trpělivost.klíčení, naklíčení, mungo, zahrada , keliwood

Nejprve semínka opláchneme pod tekoucí vodou. Dále necháme nabobtnat. Drobnějším stačí pobyt ve vodě v řádu několika hodin. Luštěniny máčíme přes celou noc. Semínka, jenž namočením zvětšila svůj objem, opět dobře propláchneme pod tekoucí vodou a uložíme do klíčidla.

Na trhu je k dostání mnoho typů klíčidel, od otevřených misek až po automatické patrové klíčidla. Návod jak jednotlivé typy používat se liší typ od typu. U všech však platí základní pravidlo – semínka musí být ve vlhku, nikoliv ve vodě.

Chceme-li si vyzkoušet klíčení bez speciálních klíčidel, postačí nám k tomu čistá zavařovací sklenice. Klíčky budeme proplachovat přes cedník a sklenici uzavřeme čtverečkem gázy. Řeřichu můžeme nechat klíčit i na navlhčené vatě.

Klíčky nám porostou doslova před očima. Jak jsou každý den jiné, tak i každý den jinak chutnají. Postupným uzobávání každý nejlépe pozná, který den jsou právě pro něj nejlepší. V tento okamžik přesuneme klíčky do lednice, kde chlad zastaví další růst a uchová čerstvost po cca dalších 5-7 dní.

Klíčky nejlépe chutnají syrové v salátě, na namazaném chlebu či jako zeleninová obloha.

Mezi největší oblíbence patří zejména Mungo fazole, cizrna, vojtěška (Alfaalfa), čočka nebo řeřicha.

Produkty o kterých se mluví Podobné články
Rostlinné klíčky

Sauna jako iglů

29.4.2015
Iglu sauna je unikátní umělecké dílo, ve kterém se snoubí severské tradice a dovednosti šindelářských mistrů.

Rostlinné klíčky

Saunování a pleť

19.9.2013
Víme všichni, že sauna zlepšuje imunitu a posiluje organismus. A jak působí na pleť obličeje?

Rostlinné klíčky

Sůl nad zlato aneb koupelová sůl

3.10.2013
Není sůl jako sůl…
a protože se blíží, sychravý podzim a studená zima není nad to si hezky prohřát organismus v blahodárné koupeli. Je již jen na vás zda si užijete nepřekonatelný luxus a romantiku v koupacím sudu v klidném zátiší zahrady uprostřed hluboké noci a nebo jen zhasnete a svíčkami obložíte vanu. Ať již budete kdekoliv, neochuďte se o vůně éterických olejů a blahodárné účinky bílého zlata – soli.

Rostlinné klíčky

Éterické oleje

16.10.2013
Nastal čas chladných a pochmurných dní... kdy jindy povzbudit tělo i mysl blahodárnou koupelí či uvolňujícím pobytem v sauně.

Rostlinné klíčky

Otužování - jak začít s otužováním

3.9.2013
Otužilci nikdy neonemocní. Toto rčení není zcela pravdivé - i otužilci někdy onemocní. Avšak viry či bakterie je oproti okolí skolí výrazně méně často a jejich nemoci navíc mívají o dost lehčí průběh.
Pravidelné otužování také zlepšuje odolnost těla jako celku a v nemalé míře podporuje i dobrou psychyckou kondici.

Rostlinné klíčky

Druhy medu

26.3.2014
Umíte se vyznat v medech?

Rostlinné klíčky

Med - účinky a skladování

17.3.2014
Med je bezesporu nejznámějším včelím produktem a na rozdíl od včelího pylu a trubčích plodů ho znají opravdu všichni.

Rostlinné klíčky

Použití medu při hojení ran a nachlazení

18.3.2014
Med vytváří vhodné prostředí při hojení ran. Zmínky o jeho využití při léčbě ran nalezneme již ve Starém Římě. Antibakteriální účinky jsou známé více než 100 let. V současnosti byl prokázán i baktericidní a bakteriostatický efekt pro více než 60 bakterií a nemalé antimykotické účinky.

Rostlinné klíčky

Přírodní kosmetika aneb bylinky pro krásu

8.7.2015
Přestaňte vyhazovat peníze za to, co vaší kůži stejně jen škodí. Jediné, co opravdu pomáhá bez vedlejších nežádoucích účinků jsou bylinky, rostlinné oleje a jiné dary přírody jako např. med, kaolín, mléko...

Rostlinné klíčky

Přírodní opalovací oleje

21.7.2015
Návod jak si doma namíchat opalovací olej bez přídavku chemie pouze z čistých rostlinných olejů.


Rostlinné klíčky

Proč dokážou bylinky léčit, aneb v čem je to kouzlo

26.3.2015
Naší předkové věřili v nadpřirozené síly, které dodávají bylinám léčebné a magické účinky. Součastná věda svými chemickými rozbory objevila řadu aktivních látek a jsou to právě ony a jejich vzájemné kombinace, které činí to „kouzlo uzdravení a pomoci“.

x