Aktuality

Otužování - jak začít s otužováním

Otužování - jak začít s otužováním

3.9.2013
Otužilci nikdy neonemocní. Toto rčení není zcela pravdivé - i otužilci někdy onemocní. Avšak viry či bakterie je oproti okolí skolí výrazně méně často a jejich nemoci navíc mívají o dost lehčí průběh.
Pravidelné otužování také zlepšuje odolnost těla jako celku a v nemalé míře podporuje i dobrou psychyckou kondici.

Otužování patří ke starým a účinným způsobům posílení imunitního systému.

Slouží jako nejlepší způsob prevence proti nachlazení, chřipce či angíně. Pomáhá při bolestech zad, vředových chorobách, vysokém krevním tlaku nebo třeba alergiím. Pozitivně také ovlivňuje psychyku člověka - vyrovnává stavy neklidu a podrážděnosti.

Otužování zvyšuje toleranci těla proti extrémním podmínkám tím, že organismus vystavíme stejným, jen mírnějším podmínkám.

Další nespornou výhodou je, že vás otužování nemusí stát ani korunu, stačí se jen odhodlat, zkusit to a vydržet.

Mnoho lidí se nesprávně domnívá, že otužování spočívá pouze v ranním sprchování ledovou vodou nebo zimním koupání v řekách nebo vodních nádržích. Otužování však nabízí mnohem širší záběr. Otužovat se můžete nejen ve vodě, ale také třeba čerstvým studeným vzduchem. Studený vzduch také pozitivně působí na obranyschopnost člověka. Proto ranní cvičení při otevřeném okně, lehčí oblečení při procházce venku nebo pobyt na čerstvém vzduchu působí přímo zázračně na tělo i psychiku. Dobrý účinek posílení imunity nabízí také saunování, které má podobný efekt, pokud se mu však věnujete alespoň jednou týdně.

Pokud se rozhodnete vyzkoušet otužování, je to určitě pozitivní krok pro upevnění vašeho zdraví. Otužování je určeno téměř všem lidem bez omezení. Pouze lidé s nemocným srdcem a onemocněním krevního oběhu by se měli nejdříve poradit s lékařem, jestli je u nich tato forma vhodná.  U dětí a starších lidí je dobré začínat velmi pozvolně tak, aby nedošlo k prochladnutí.

U otužování platí tyto zásady:

postupovat pozvolně, vytrvale a dlouhodobě

První otužování by se nemělo přehnat, jinak si „koledujte“ o pořádné prochladnutí. Starší lidé nebo děti by měli začínat s omýváním studenou žínkou. Teprve pozvolna zařazujte studenější vodu. Podle odborníků na otužování se doporučuje nejdříve omývání studenou vodou po dobu 3-4 minut, později polévání studenou vodou 1-2 minuty a až jako poslední stupeň by mělo následovat sprchování studenou případně ledovou vodou. Doba studené sprchy by u začátečníků neměla překročit dvě minuty. Jeden ze způsobů, jak postupně tělo na chlad připravit, je sprchování s postupným snižováním teplé vody v intervalu po dvaceti sekundách, až do doby, kdy bude téct pouze voda studená. Jestli zvládáte ranní sprchování bez problémů, můžete přidat i večerní otužování.

Doporučovaný způsob je zahájit otužování už v létě, v době, kdy není počasí úplně ideální pro vyznavače opalování. Koupání 5-10 minut dvakrát týdně venku v přírodě může být ideální vstup do světa otužování. Před vstoupením do vody se však doporučuje trochu se rozhřát cvičením nebo vypít teplý nápoj. Ihned po opuštění vody použijte ručník, který může sloužit jako masážní prostředek, který rozproudí krevní oběh. Poté co se ručníkem „vykartáčujete“ se rychle osušte a co nejdříve oblečte.

pozor!

Pokud setrváte ve sprše dlouho a nejste zvyklí na ledovou vodu, může se stát, že se lehce nachladíte. Velkou chybou je ležení ve studené vodě ve vaně. Protože vana nenabízí dostatek prostoru pro pohyb, můžete se také klidně prochladit. Nikdy studenou vodou nezačínejte sprchování nebo polévání od hlavy, vždycky zásadně od nohou.

Pokud vás otužování oslovilo a vy se rozhodnete začít, asi po měsíci otužování se dostaví první pozitivní účinky na vašem zdraví a celá námaha se mnohonásobně vrátí. 

vytrvalost, dlouhodobost a trpělivost

 

Správný postup saunování

Historie saun a přínos saunování

Venkovní sauna - zdravý úkryt před nepřízní počasí

Sauna a sex aneb je možný sex v sauně?

Jak se staví sen - Venkovní sauna KELIWOOD

Produkty o kterých se mluví Podobné články
Otužování - jak začít s otužováním

Venkovní sudové sauny - fotogalerie

11.9.2012
Fotogalerie sudových saun, které jsou ideálním řešením pro ty, kdo nechtějí utratit mnoho peněz, ale nehodlají se vzdát potěšení kdykoliv se saunovat v pohodlí domova.

Otužování - jak začít s otužováním

Saunování a pleť

19.9.2013
Víme všichni, že sauna zlepšuje imunitu a posiluje organismus. A jak působí na pleť obličeje?

Otužování - jak začít s otužováním

Finská sauna, parní sauna, suchá sauna, kouřová sauna, infrasauna ...

17.9.2010
Saun máme mnoho druhů, ale jaký je mezi nimi rozdíl?

Otužování - jak začít s otužováním

iglusauna.cz

21.7.2015
Vše co potřebujete vědět o jedinečných venkovních saunách ve tvaru IGLU naleznete na novém přehledném webu www.iglusauna.cz

Otužování - jak začít s otužováním

Jak se staví sen - sudová sauna ve SwissHouse

12.3.2013
Jen když to uvidíte na vlastní oči zjistíte, jak snadno a rychle se vyplní sen se jménem "VLASTNÍ SAUNA".

Otužování - jak začít s otužováním

Sauna jako iglů

29.4.2015
Iglu sauna je unikátní umělecké dílo, ve kterém se snoubí severské tradice a dovednosti šindelářských mistrů.

Otužování - jak začít s otužováním

Srubová sauna Ivalo, finská kota - fotogalerie

13.1.2011
Fotogalerie interiéru srubové osmiboké sauny. Na 17 metrech čtverečních naleznete nejenom útulný saunovací prostor, ale i pohodlnou šatnu.

Otužování - jak začít s otužováním

Sudová sauna Thermowood HORIZONT - novinka pro tuto sezonu

9.9.2013

Povrchová úprava dřeva Thermowood přináší mnoho výhod, proto s velkou radostí oznamujeme, že opět rozšiřujeme nabídku zboží z tohoto unikátního materiálu.

Seznamte se, prosím, se sudovou saunou Thermowood HORIZONT.x