Aktuality

Nejčastější chyby při saunování

Nejčastější chyby při saunování

15.1.2019
O saunování už toho bylo napsáno mnoho.
Všude se nachází Pravidla saunování či Saunovací desatera.
Takže dnes se na to podíváme z druhé strany a vyzdvihneme největší chyby.

pravidla saunování, sauna desateroDle našich zkušeností je nejčastější chybou při saunování vysoká vlhkost. Za velkou chybu považujeme stav, kdy na počátku pobytu v potírně je teplota příliš vysoká. Důvodem může být špatné větrání, používání mokrých ručníků nebo vstup s nedostatečně utřeným těle po osprchování. Pobyt v sauně s vysokou vlhkostí zapříčiňuje špatné dýchání a „štípe“. 

Parní nárazy v průběhu pocení vyvoláváme poléváním saunových kamenů, ne však soustavnou vysokou vlhkostí.

Mějme na paměti, že na začátku saunování by měla být relativní vlhkost v sauně okolo 15%.

Dalším rozšířeným nešvarem je vysoká teplota. Myšlenka, že saunování budeme mít při vyšší teplotě rychleji za sebou je zcela scestná. Do sauny nechodíme „za trest“ a ani trpět, tak nač pobyt úmyslně zkracovat.

Při vysoké teplotě přesahující 100 stupňů Celsia dochází k nerovnoměrnému prohřátí pokožky. Místa s malou vrstvou podkožního tuku se přehřívají, čímž dochází v těchto oblastech těla k přetěžování cévního systému. Ideální teplota dle naší zkušenosti se pohybuje mezi 85 – 95 stupni Celsia. Při určování optimální teploty je důležité brát na zřetel, zda se saunujete s dětmi či staršími lidmi, momentální tělesnou kondici a další individuální omezení. Vždy je zapotřebí teplotu přizpůsobit „nejslabšímu“ jedinci.

Ve veřejných saunách toho asi moc neovlivníme, ale pokud máme to štěstí a vlastníme soukromou venkovní saunu, je jen na nás, zda to budeme dělat správně.

Příště si napíšeme něco o bylinné sauně.

Produkty o kterých se mluví Podobné články
Jagg.cz Linkuj.cz

x