Aktuality

Zahradní vysavač / fukar na listí

Zahradní vysavač / fukar na listí

31.10.2011
Zahradní vysavač Vám může efektivně pomáhat při úklidu na zahradě od jara do podzimu. Největší službu Vám však vykoná při úklidu spadaného listí a to je právě teď.
Poradíme Vám, jak zahradní vysavače fungují a jak si vybrat ten správný.

Nejlevnější „značkové“ vysavače zakoupíte za 1500 Kč, ty nejdražší benzínové modely zhruba za 12000 Kč. Pro běžnou práci na zahradě Vám postačí modely do 5000 Kč. Vždy raději volte značkové prověřené výrobce než neznačkové produkty, které nemívají delší životnost než 2 roky.

Princip zahradního vysavače

Princip zahradního vysavače se neliší od toho našeho „domácího“.

Na hřídeli hnacího motoru je umístěný ventilátor se speciálním tvarem lopatek, které vytvářejí podtlak . Tyto lopatky zároveň slouží jako drtička. Díky rozsekání listí se jeho objem sníží cca na ¼ původního objemu. Odpad je dále hromaděn ve sběracím vaku.

Většina zahradních vysavačů může po drobné úpravě (odstranění sběrného vaku, demontáži nasávací trubice a nasazení speciální foukací trysky) fungovat jako výkonný fukar.

Fukarem lze shromaždovat listí na hromady nebo jej naopak „odfouknout“ z nedostupných míst a zákoutích či okapů.

Elektrické zahradní vysavač

Výkon vysavače by neměl být nižší než 2 kW. Slabší „stroje“ obstojí jen na mini zahrádkách velkých jako dlaň, kde je nepořádku, co by se za nehet vešlo :-)

Elektrické modely zahradní vysavače jsou napájeny el. proudem s napětím 230 V.

Při koupi zkontroluje, zda jde kryt motoru snadno demontovat, tuto vlastnost později oceníme při čištění a výměně uhlíků. Pokud vysavač tuto možnost nemá, je možné, že při poruše bude neopravitelný.

Motorové zahradní vysavače

Motorové zahradní vysavače jsou složitější. Pohon zajišťuje malý dvoudobý nebo čtyřdobý spalovací motor.

Spalovací motor by neměl mít menší výkon než jednu koňskou sílu. Mnohem důležitějším parametrem je však točivý moment. Čím vyšší tato hodnota je, tím lépe. Znamená nižší spotřebu paliva a delší životnost motoru.

zahradni vysavac, zahradni vysavace, motorovy vysavac, fukar

Dvoudobý motorový zahradní vysavač

Zahradní vysavač s dvoudobým spalovacím motorem je jednodušší, má větší mechanickou účinnost, velký rozsah využitelných otáček, ale také větší spotřebu.

Mazání zajišťuje směs benzínu a oleje, což je pro mnoho uživatelů problém, kdy nedokážou směs namíchat ve správném poměru. Velké množství oleje v benzínu způsobí zanesení spalovací komory, zapalovací svíčky a výfukového systému. Při malém množství se motor zadře.

Pokud chcete těmto problémům předejít, pořiďte si speciální kanistr. Díky zabudovanému odměřovacímu systému v kanystru, namícháte vždy benzín a olej ve správném poměru.

Po nákupu vysavače s dvoudobým motorem bývá občas zapotřebí po zaběhnutí seřídit volnoběžné otáčky a bohatost palivové směsi.

Čtyřdobý motorový zahradní vysavač

Čtyřdobý motorový zahradní vysavač je oproti dvoudobému typu méně hlučný, má menší spotřebu a není zapotřebí připravovat směs benzín/olej.

Mazání je nucené rozstřikovacím nebo uzavřeným systém s olejovým čerpadlem, kdy olej je umístěn ve spodní části motorové skříně. Olej se nespaluje, tudíž provoz méně „smrdí“. Vhodný typ a viskozitu používaného oleje uvádí výrobce v návodu k obsluze.

Startování pomocí dekompresního zařízení nevyžaduje sílu ani zvláštní zručnost.

Multifunkční zahradní stroje

V dnešní době existují multifunkční zahradní stoje. Zahradní vysavač můžete přeměnit na fukar, motorovou kosu, plotové nůžky nebo dokonce řetězovou pilu.

Cena těchto multifunkčních strojů začíná na 15000 Kč.

Práce se zahradním vysavačem

Nejprve si důkladně přečtěte návod k obsluze.

U čtyřdobých motorů zkontrolujte dostatek mazacího oleje.

Dvoudobé modely potřebují pro záběh vyšší poměr oleje v benzínu.

S vysavači pracujeme nejdříve jen v kratších časových úsecích – 30 minut a pak je necháme odpočinout. Zátěž postupně zvyšujeme, tím zajistíme dobré zaběhnutí motoru. 

Spadané listí do kompostu

Vysáté listí uložíme do kompostu v max. 5 cm výši, proložíme travou a posypeme vápnem.

Více o kompostování se dočtete zde 

 

Produkty o kterých se mluví Podobné články
Zahradní vysavač / fukar na listí

Sekačky na trávu aneb jakou vybrat sekačku

15.8.2011
Na trhu je široká řada typů sekaček na trávu. Poradíme Vám, jak se mezi nimi zorientovat a jak vybrat tu správnou.

Zahradní vysavač / fukar na listí

Zahradnický kalendář - úvod a obsah

17.1.2011
Předkládáme Vám tento zahradnický kalendář, abychom Vám méně zkušeným a nebo zapomnětlivým usnadnili zahradničení. Hledejte zde tipy, triky, dobré rady či ponaučení.

x