Aktuality

Sekačky na trávu aneb jakou vybrat sekačku

Sekačky na trávu aneb jakou vybrat sekačku

15.8.2011
Na trhu je široká řada typů sekaček na trávu. Poradíme Vám, jak se mezi nimi zorientovat a jak vybrat tu správnou.

Pokud si myslíte, že stačí jen vybrat mezi elektrickou či motorovou a stanovit cenový limit, jste na omylu. Na trhu je přes 30 různých značek v cenách od jednoho tisíce až po stovky tisíc.

Levnější motorové sekačky mají životnost 200 až 300 hodin a vydrží při 3-5 let. U kvalitních strojů lze očekávat životnost 10 let při provozu cca 1000 hodin.

Pozor, i u na první pohled stejných modelů, může být cena různá v závislosti na použitých materiálech a zpracování. Například kvalitní, ale dražší jsou sekačky, které mají v kolečkách kuličková ložiska.

Dalšími parametry výběru jsou bezesporu: výkon a objem motoru, životnost, spotřeba, výkon, hlučnost atd. atd.

Obecně platí pravidlo: Vyšší objem = výkonnější motor

Žací ústrojí sekačky

travní sekačky, sekačky na trávu, sekačka na trávu

Sekačky dělíme podle typu žacího ústrojí.

Cepové sekačky - jsou určeny k setí kolem silnic

Bubnové sekačky – pro louky a zemědělské plochy

Lištové sekačky – pro louky a zemědělské plochy

Rotační sekačky – parky, zahrady a sportoviště

Vřetenové sekačky – okrasné trávníky, zahrady, golfové, fotbalové a tenisové hřiště

Jak vybrat sekačku?

Pro běžné zahrady kolem rodinných domů se u nás nejvíce kupují rotační sekačky ve střední třídě se záběrem 46 cm. Záběr udává šíři sečení.

Vybavení sekačky se pak odvíjí od konkrétního využití sečícího stroje. Při výběru zvažte velikost travní plochy, dostupnost elektrické energie, členitost pozemku, typ trávy, četnost sekání a co budete dělat s posečenou travou.

Požadujete-li anglický trávník nejvyšší kvality zvolte vřetenovou sekačku. Ty se vyrábějí jako ruční, elektrické či benzinové, s kolečky nebo s pojezdovými válci. Právě sekačky s pojezdovými válci zvládnou vytvořit na trávníku efektní pruhy.

Při nákupu si všímejte, zda je sekačka vybavená pojezdem či naopak je bez pojezdu, jaký má motor výkon a z jakého materiálu je vyrobená (plast, ocel, lehká slitina).

Pro trávníky okolo 500 m2 v blízkosti domu jsou vhodné elektrické sekačky. Na větší zahrady nebo pozemky, kde není možné zabezpečit přívod elektrické energie volte sekačky benzinové, popřípadě bateriové.

Rotační sekačka má žací ústrojí v podobě jednoho či dvou listů nožů křížem uložených, zavěšených horizontálně na svislé hřídeli. Nůž se roztočí do vysokých otáček a usekává stébla trávy.

Vřetenová sekačka stříhá pomocí vřetene a protiostří spodního nože, umístěného pod vřetenem. Vřeteno se otáčí kolem horizontální osy a při pohybu vpřed seče trávu, která uvízne mezi vřetenem a spodním nožem.

Pokud máte na zahradě hojně stromů, keřů a dekoračních prvků oceníte malé lehké pohyblivé modely, se kterými se lépe manévruje.

Kvalitní modely sekaček mají pohodlnou ergonomicky tvarovanou rukojeť s dobře přístupnými ovládacími prvky a bezpečnostním spínačem. Výška sečení se nastavuje jednou pákou.

Výhodou některých sekaček je výškově nastavitelná rukojeť, který lze pro transport a skladování zcela sklopit.

Sekačky s vlastním pojezdem jsou předurčeny pro sekání velkých ploch a mají plynulou regulaci rychlosti a elektrický startér.

Sekačky se sběrným košem posekanou trávu, ale i opadané listí uklidí do koše, který poté vysypáváme do kompostu. Důležitý je proto i objem sběrného koše.

Pokud sekačka nemá vlastní pohon musíme brát v potaz, že ji budeme tlačit před sebou i s plným košem trávy, pak je důležitá i hmotnost a každé zbytečné kilo na víc se proveze.

Sekačky vybavené funkcí „mulčování“ trávu rozsekají na malé kousky, které pak slouží jako zelené hnojení. Mulčování však nelze využívat při každém sečení trávy. Vysoký nános jemně posekané trávy by mohl na trávníku vytvořit nepropustnou vrstvu, bránící přístupu vody, světla a vzduchu. Některé modely sekaček mají funkci mulčování v základní výbavě, k jiným modelů je třeba dané příslušenství dokoupit.

Například sekačky s označením „3 v 1“ mulčují, trávu odhazují do strany i mají sběrný koš.

Strunové sekačky, vyžínače a křovinořezy

Strunové sekačky, vyžínače a křovinořezy jak v elektrickém tak i benzinovém provedení najdou uplatnění při práci okolo dekorací, stromů, okrajů plotů a chodníků.

Malotraktory a ridery

Malotraktory a ridery naopak najdou uplatnění na velkých otevřených plochách. Tady však počítejte s mnohem větší cenou.

Údržba a péče o sekačky  

Aby jakýkoliv typ sekačky dobře fungoval, musíme ji věnovat náležitou péči.

Po každém použití je stroj potřeba očistit a lehce naolejovat.

Před zimním uskladněním provedeme důkladné očistění všech částí a vyměníme poškozené díly. U elektrických modelů zkontrolujeme kabel. U benzinových vypustíme benzín. U bateriových baterie plně nabijeme, vyjmeme a uskladníme na chladném místě ve vertikální poloze. Nezapomeňte je pravidelně dobíjet.

Motor promažeme olejem a vyjmeme svíčky.

Jednou do roka nechte sekačky prohlédnout v autorizovaném servisu, kde vám i odborně nabrousí žací ústrojí.

Produkty o kterých se mluví Podobné články
Sekačky na trávu aneb jakou vybrat sekačku

Altány Lugano - kalkulace sestav

21.6.2010
Ukázka využití naší kalkulačky sestav vytvořených z altánového stavebnicového systému Lugano.Sekačky na trávu aneb jakou vybrat sekačku

Altány Milano - kalkulace sestav

17.6.2010
Ukázka využití naší kalkulačky sestav vytvořených z altánového stavebnicového systému Milano.Sekačky na trávu aneb jakou vybrat sekačku

Altány Venezia - kalkulace sestav

21.6.2010
Ukázka využití naší kalkulačky sestav vytvořených z altánového stavebnicového systému Venezia.x