Aktuality

Vyvýšený záhon z kompostéru

Vyvýšený záhon z kompostéru

5.5.2015
Jednoduchý návod jak skládací kompostér přestavět na vyvýšený záhon.
Vyvýšený záhon si můžeme představit jako takový“maxikvětináč“. Ve výšce cca 70 cm si vypěstujete všechno takříkajíc na „dosah ruky“. Na rozdíl od klasického květináče vyvýšený květináč neobsahuje pouze 2 vrstvy – vrstvu drenážní a vrstvu zeminy, ale je to mnohem více specifických vrstev, které pospolu vytvářejí optimální prostředí pro pěstování rostlin. Vrstvy zeminy a kvalitního kompostu na sebe vzájemně působí , vznikají hnilobné procesy, které uvolňují teplo. Vzniklé mikroklima pozitivně ovlivňuje úrodu a samotný růst rostlin. Za méně času vyšší výnos a to klidně i na balkoně či terase.
 Jednotlivé vrstvy tvoří pletivo, dřevo, větvičky keřů s listy, tráva, shnilé ovoce a zelenina, humus, půdní substrát – zkrátka „všechno“ co dům dá a je vhodné na kompost.

Výhody vyvýšeného záhonujak vyrobit vyvýšený záhon, vyvýčený záhon levně, levný vyvýšený záhon

 

Žádný plevel

Semena plevele lítají nízko při zemi a rozmnožují se mnohem snadněji než rostliny „užitečné“ .  Vyvýšený záhon je dostatečně vysoký, aby odolal náletům semen. Kde není semene, není ani plevele… takže hned je ušetřeno spousta nepříjemné práce.
 

Žádná bolavá záda

Už vás nebudou bolet ze zahradničení záda. Proč by taky bolela, když se nebudete muset ohýbal a záhonky si obstaráte pohodlně ve stoje a s úsměvem na rtech. Vyvýšený záhon je ideálním řešením pro seniory, lidi s menší mobilitou i vozíčkáře.
 

Žádné pošlapané a vyhrabané místa

Všichni milujeme své psy, dokud si neudělají dostihovou dráhu přes naše záhonky anebo se nerozhodnou je celé rozhrabat, protože by tam snad mohl být nějaký poklad či alespoň zahrabaná kost. Vyvýšený záhon je řešení, většina psů na něj nevyskočí.
 

Dvakrát větší úroda

Specifická sestava jednotlivých vrstev včetně kompostu a probíhajících hnilobných procesů, zajistí vyšší teplotu v záhonu. Teplejší mikroklima urychlí růst rostlin a zvýší jejich výnos.
 

Snadná dostupnost

Na každý řádek vždy pohodlně dosáhnete. Už nebudete muset „nějak přeletět“ okurky, abyste otrhali tam vzadu tu ředkvičku.
 

Lehká údržba

Na rytí a složité okopávání zapomeňte, půda ve vyvýšeném záhoně ho nikdy nebude potřebovat. Jednotlivé vrstvy jsou prodyšné a navzájem se pozitivně ovlivňují. Jedinou důslednou péči budete potřebovat při zálivce.
 

Užitečná zábava

Zahradničení na vyvýšeném záhoně je natolik komfortní, že nadchne i děti a člověka „městského typu“.
 

jak vyrobit vyvýšený záhon, vyvýčený záhon levně, levný vyvýšený záhon

 

Bylinky déle čerstvé

Teplé mikroklima vyvýšeného záhonu vám dovolí pěstovat bylinky již brzy z jara a až do pozdního podzimu.
 

Jak postavit vyvýšený záhon

Nejlepším materiálem pro základní konstrukci je dřevo. Chcete-li záhon využívat déle než jeden rok,  zvolte vždy dřevo kvalitní  - tvrdé, které má mnohonásobně vyšší životnost než třeba dřevo smrkové. Například dřevo modřínové či akátové je vysoce odolné proti nepřízni počasí a hnilobným procesům. 
 
Jako konstrukci můžeme použít kvalitní kompostér z modřínového dřeva. Se svojí výškou 60 cm je vhodnou alternativou k „hotovým“ vyvýšeným záhonům, které se dodávají se vší výbavou a tudíž za vyšší ceny.
Nejprve kompostér vyložíme pletivem, aby hlodavci nemohli na nevítanou návštěvu. Vnitřní stěny můžeme obložit folií a pak už jen vrstvíme. Čím více vrstev tím lépe. Zvýšíme množství hnilobných procesů a tím i produkovanou teplotu do zeminy, která tak blahodárně podporuje růst.
 

Jednotlivé vrstvy od země:

1. větvičky, drobné dřevo, kořeny rostlin
2. zemina s travou – trávu směřujeme směrem dolů
3. listí, piliny či ceno
4. shnilé ovoce a zelenina či jiný organický odpad z kuchyně
5. jednoletý hrubý kompost
6. vyzrálý jemný kompost
 
Samotnou výplň vyvýšeného květináče je zapotřebí vyměnit cca po 7 letech.

 

Produkty o kterých se mluví Podobné články
Vyvýšený záhon z kompostéru

Kompostér jako dřevník

3.4.2019
Díky důmyslné, ale zároveň jednoduché konstrukci kompostéru, lze jej využít na mnoho způsobů. Dnes vám představíme kompostér jako dřevník.

Vyvýšený záhon z kompostéru

Zahradnický kalendář - úvod a obsah

17.1.2011
Předkládáme Vám tento zahradnický kalendář, abychom Vám méně zkušeným a nebo zapomnětlivým usnadnili zahradničení. Hledejte zde tipy, triky, dobré rady či ponaučení.

Vyvýšený záhon z kompostéru

Kompost

30.7.2010
Kompost je ideálním hnojivem. Zvyšuje odolnost rostlin před škůdci a chorobami. Nic nestojí a ještě slouží jako uložiště pro zahradní a kuchyňský odpad. Chce to jen čas a z odpadu nám vznikne "zelené zlato", které zvýší úrodnost a kvalitu půdy.

Vyvýšený záhon z kompostéru

Kompostery - fotogalerie

19.5.2011
Skládací modřínový komposter - snadná cesta k vlastnímu kompostu.

Vyvýšený záhon z kompostéru

Bylinky - Obsah aneb na co se můžete těšit

23.3.2015
Nový zahradnický rok je před námi a je na čase vybrat téma, kterému se budeme věnovat.
BYLINKY

Vyvýšený záhon z kompostéru

Zásady pěstování bylinek za oknem v bytě

7.4.2015
Bydlíte-li v bytě, anebo v domě bez zahrady, mate jedinou možnost kam umístit bylinky a to na parapet za okno.

Vyvýšený záhon z kompostéru

Bylinková zahrádka na terasu či balkon

27.3.2015
Samozřejmě, že bylinky můžete vysadit na zahradu do záhonů, anebo do květináčů na kuchyňské okno, ale je tu ještě jedna možnost. Máte-li terasu či velký balkon udělejte si zahrádku v truhlících či jiných velkých nádobách.

Vyvýšený záhon z kompostéru

Zahrada s vyvýšenými záhony

14.6.2019
Děkujeme našemu milému zákazníkovi z Rožnova pod Radhoštěm, že se s námi podělil o velice inspirativní fotografie.

x