Aktuality

Hnojení popelem ze dřeva

Hnojení popelem ze dřeva

23.10.2017
Topná sezona začíná a popela den ode dne přibývá. Neplýtvejte tímto cenný materiálem...

Topení dřevem je stále cenově výhodnější v porovnání s plynem či uhlím. A už není jen doménou „starých“ domů, ale naopak se stále častěji zavádí i do novostaveb. Ne nadarmo se říká, že teplo ze dřeva je teplejší než to plynové.

Při topení dřevem vzniká v průměru 2,5 kg popela na 1m3 suchého dřeva. Tento přírodní materiál je bohatý na živiny a je hřích ho na zahrádce opět nevyužít.

Nejcennější složkou popela je vápník, jež je obsažen zhruba v 25-30 %. Draslíku nalezneme v popelu 6-10 %. Dále popel obsahuje cca 3% fosforu a 5 % hořčíku. Popel je rozpustný ve vodě a jeho pH dosahuje hodnoty 12.

Vápník a draslík obsažený v popelu je vhodný především pro drobné ovoce, cibuloviny, okrasné dřeviny a plodovou zeleninu.

Vysoký obsah vápníku však může vést ke zvýšení pH půdy, proto je vždy lépe hnojit až po rozboru půdy. Jako orientační množství považujeme 0,5 a 2 kg popela na 10m2. Dávku snižujeme u půdy bez potřeby vápnit a naopak zvyšujeme tam, kde je potřeba vápnit více.

Při použití popela, postačí následně dodat do půdy již jen dusík.

Pozor ke kyselomilným rostlinám dřevěný popel nikdy nepatří, neboť obsahuje hodně vápníku.
Hlavně rododendrony jsou na zvýšení pH půdy velice citlivé, proto je s popelem obcházejte „velkým obloukem“.
Jak je „čistý“ popel ze dřeva pro zahradu přínosem, tak naopak popel z uhlí i briket je plný škodlivin, proto bychom tyto popely neměly sypat ani do půdy ani do kompostu.
 

Produkty o kterých se mluví Podobné články
Hnojení popelem ze dřeva

Zahradnický kalendář - úvod a obsah

17.1.2011
Předkládáme Vám tento zahradnický kalendář, abychom Vám méně zkušeným a nebo zapomnětlivým usnadnili zahradničení. Hledejte zde tipy, triky, dobré rady či ponaučení.

Hnojení popelem ze dřeva

Hnojení, kompost, průmyslová hnojiva, příhnojování, výživa rostlin - Únor, díl první

14.2.2011
Venku je sice ještě tuhá zima, ale zahrádkář už ve vzduchu cítí jako :-) Přávě teď nastal čas myslet na věc pro naší příští úrodu zásadní - na výživu rostlin.

Hnojení popelem ze dřeva

Jak hnojit? Organická hnojiva, kompost a hnůj - Říjen, díl první

10.10.2011
Základem úrodnosti půdy je hnojení organickými hnojivy.

Hnojení popelem ze dřeva

Řez broskvoní, ovocné stěny, tvarování ovocných stromů, přihnojování stromů - Březen, díl čtvrtý

18.3.2011
V březnu začíná jarní přihnojování ovocných stromů a keřů. Mezi další důležité činnosti patří řez broskvoní, tvarování ovocných stěn a kontola či případná obnova kůlů a úvazů slabších podnoží.

Hnojení popelem ze dřeva

Výsadba dřevin, hnojení trávníku, jak se zbavit mechu, ničení plevele, trvalky - Duben, díl druhý

14.4.2011
Mezi aktuální dubnové práce v okrasné zahradě patří výsadba dřevin, trvalek či skalek. Dále sázíme gladioly a montbrécie. Trávník je zapotřebí kvalitně prohnojit. Duben je rozhodující měsíc v boji s plevelem.

Hnojení popelem ze dřeva

Zelené hnojení, ekologické hnojivo - Srpen, díl první

9.8.2011
Srpen je pro zahrádkáře nejšťastnější měsíc. Všechno kvete, záhony jsou plné sladkých plodů a stromy jsou obtěžkané ovocem. A pokud si chcete zaručit i hojnost pro příští rok zauvažujte nad ekologickým zeleným hnojením již teď.

Hnojení popelem ze dřeva

Zelené hnojivo z bylin a permakultura

12.5.2015
Bylinky pomáhají nejenom lidem, ale i rostlinám. Můžeme si vypěstovat vlastní zelené hnojivo, anebo jen zasadit ty správné bylinkové sousedy vedle naší oblíbené zeleniny.

x