Aktuality

Dřevo našich lesů - krásné a užitečné

Dřevo našich lesů - krásné a užitečné

28.4.2016
Dřevo je krásné, příjemné na pohled, dotek i vůni. Je jedním z nejstarších materiálů, které se lidstvo naučilo využívat ke stavbě obydlí, výrobě pracovních nástrojů i jako zdroje energie.

… každý Evropan má k dispozici téměř 1 m3 dorůstajícího dřeva ročně.
… každých 80let vyroste v Evropě na jednu tříčlennou rodinu 240 m3 dřeva, ze kterého lze postavit rodinný dům a vyrobit do něj nábytek a řadu ostatních dřevěných výrobků a ještě zbude na topení. I takto již zpracované dřevo
lze po letech několikanásobně recyklovat nebo ho spálit.

Mezi nejdůležitější dřeviny našich lesů řadíme: 

ArberSmrk, který má i přes svou měkkost houževnaté, poměrně pevné a pružné dřevo, které se výborně opracovává. Zedníci mají rádi smrk na bednění a podlážky lešení a horníci jej používají na výdřevu v dolech. Smrkové dřevo je také důležitou surovinou pro výrobu papíru.

Zahradní houpačka Swing

Borovicové dřevo je měkké, křehčí než smrkové a obsahuje více pryskyřice. Díky své odolnosti se borové dřevo používá především na okna a dveře, včetně rámů. Také se dobře uplatní na trámoví, podvaly a „polštáře“ pod podlahy. Vyrábí se z něj též světlý nábytek.

Kruhová lavice Konigsee

Modřínové dřevo je tvrdší než smrkové nebo borové, pevné a trvanlivé s krásnou červenohnědou kresbou s nafialovělým nádechem. Vyniká krásou mnoha drobných součků. Používá se k výrobě masivního nábytku, schodů, zábradlí a obložení.

 

ŽebřiňákJasanové dřevo je pevné, tvrdé, houževnaté a z našich dřevin nejpružnější. Používá se proto na výrobu lyží, saní, topůrek, madel, dřevěných obkladů, prken či dýh a dodnes se z něho zhotovuje tělocvičné nářadí. Z jasanového dřeva se vyrábějí nejkvalitnější násady na různé druhy nářadí.


Sv. Kašpar

Dubové dřevo je jedno z nejžádanějších již odedávna. Základními vlastnostmi dubového dřeva jsou tvrdost, pevnost, houževnatost a trvanlivost. Z našich dřev nejlépe vzdoruje nejen povětrnostním podmínkám, ale i střídání vlhka a sucha. Vyráběla se z něj mlýnská kola, hamry, piloty k mostům, sudy, ledolamy, lávky či sudy. Oblíbené jsou dubové palubky, parkety a podlahové dílce.
 

Kansas

Akátové dřevo je velmi tvrdé, značně pružné a houževnaté s krásnou žlutohnědou kresbou. Ideálně se hodí na silně namáhané násady a topůrka z dřevin pěstovaných u nás je pro svou krásnou barvu a trvanlivost nejlepší pro zahradní nábytek.

 

druhy dřeva, řez knemen stromůBukové dřevo je tvrdé, málo pružné, poměrně pevné. Je stejnorodé a husté. Používá se na parkety, v nábytkářství, na ohýbaný nábytek i obkladové dýhy, na překližky a na výrobu hraček. Výborné i na topení.

V našich lesích se nachází čtvrtina listnatých dřevin, které mají tvrdé dřevo, a tři čtvrtiny dřevin jehličnatých, jejichž dřevo je měkčí. Nejrozšířenější dřevinou je u nás smrk (53 %), který by se přirozeně vyskytoval jen v 11 % lesů, druhá nejhojnější dřevina borovice (17 %) by byla přirozeně zastoupena pouhými 3 %. Naproti tomu buk a dub, které kdysi v našich lesích převažovaly (dohromady 60 %), dnes tvoří jen 13 % jejich rozlohy. Kdysi velmi hojná jedle (20 %) z našich lesů téměř zmizela, převážně kvůli nešetrnému hospodaření v lesích, neboť se obtížně obnovuje na pasekách.

Produkty o kterých se mluví Podobné články
Dřevo našich lesů - krásné a užitečné

Proč koupit dřevěný nábytek od nás aneb deset zelených tipů

18.4.2016


... žijme tak, aby mohli žít i ti, kteří přijdou po nás ...

Dřevo našich lesů - krásné a užitečné

Akátové dřevo - Zahrada v obrazech

13.4.2016
evropský vítěz v odolnosti.

Dřevo našich lesů - krásné a užitečné

Akátový zahradní nábytek - fotogalerie

23.6.2010
Ukázky fotografií z realizací našeho sortimentu akátového zahradního nábytku.

Dřevo našich lesů - krásné a užitečné

Dřevěná terasa

27.2.2014
Nevíte co s betonovou terasou?
... položte na ni akátové dlaždice

x