Aktuality

Bylinková spirála aneb bylinkový záhon jinak a lépe

Bylinková spirála aneb bylinkový záhon jinak a lépe

12.5.2016
Návod jak úspěšně pěstovat bylinky a postavit bylinkový záhon ve tvaru spirály.

Pěstování bylinek má své kouzlo. Je nenáročné a výsledky se dostaví téměř okamžitě. Pokud pak spojíte vlastnoručně vypěstované bylinky a vášeň pro vaření, vznikne nejedno lahodné jídlo a pocit s uspokojení z fakt dobře odvedené práce.

Bylinky lze pěstovat různě… Nejjednodušší variantou je koupit si je v květináči, postavit v kuchyni na okno a ony nějakou dobu „vydrží“.

jak pěstovat bylinky, návod na pěstování bylin, půda, zemina pro bylinkyTi šťastnější, kteří mají zahradu, si můžou nasadit celé bylinkové záhony. Pokud je to možno, co nejblíže ke kuchyni. :-)

Tvořivější si mohou vybudovat tzv. bylinkovou spirálu. Jedná se o suchou zídku zakroucenou do tvaru spirály s pomyslným vrcholem uprostřed. Zídka je vyplněna zeminou a pískem. V jednotlivých částech spirály jsou vytvořeny plochy pro určité tipy bylinek dle jejich nároků na slunce, vláhu a půdu. Kombinace půdních směsí a sluncem vyhřátých kamenů vytváří středozemní mikroklima, které svědčí většině nejpoužívanějších bylinek a koření. Na velmi malé ploše tak lze úspěšně kombinovat pěstování suchomilných i vlhkomilných bylin bez omezování jejích nároků.

Čím výše je rostlina pěstována, tím je půda sušší a teplejší. Doslova se dá napsat, že od mírného pásma stoupáme ke středozemnímu mikroklimatu.

Ideální velikost spirály je v průměru 3 metry s převýšením 1 metr a vrcholem orientovaným na jih.

Před sestavováním kamenů do spirály, nejprve odkopejte horní vrstvu zeminy. Postupně navršte kameny do tvaru spirály. Při vysypávání zeminou nejprve začněte humusitou půdou a postupně se stoupáním k vrcholu přidávejte do půdní směsi vyšší a vyšší obsah písku.

Při plánování výsadby začněte odspodu s bylinkami náročnými na vodu: máta, šťovík, měsíček, lichořeřišnice, medvědí česnek…

Do střední části patří: petržel, pažitka, heřmánek, meduňka, šalvěj, kopr…

A na nejvyšší místa: bazalka, rozmarýn tymián, oregano, majoránka…Produkty o kterých se mluví Podobné články
Bylinková spirála aneb bylinkový záhon jinak a lépe

Vyvýšený záhon z kompostéru

5.5.2015
Jednoduchý návod jak skládací kompostér přestavět na vyvýšený záhon.

Bylinková spirála aneb bylinkový záhon jinak a lépe

Bylinky - Obsah aneb na co se můžete těšit

23.3.2015
Nový zahradnický rok je před námi a je na čase vybrat téma, kterému se budeme věnovat.
BYLINKY

Bylinková spirála aneb bylinkový záhon jinak a lépe

Proč dokážou bylinky léčit, aneb v čem je to kouzlo

26.3.2015
Naší předkové věřili v nadpřirozené síly, které dodávají bylinám léčebné a magické účinky. Součastná věda svými chemickými rozbory objevila řadu aktivních látek a jsou to právě ony a jejich vzájemné kombinace, které činí to „kouzlo uzdravení a pomoci“.

Bylinková spirála aneb bylinkový záhon jinak a lépe

Bylinková zahrádka na terasu či balkon

27.3.2015
Samozřejmě, že bylinky můžete vysadit na zahradu do záhonů, anebo do květináčů na kuchyňské okno, ale je tu ještě jedna možnost. Máte-li terasu či velký balkon udělejte si zahrádku v truhlících či jiných velkých nádobách.

Bylinková spirála aneb bylinkový záhon jinak a lépe

Zásady pěstování bylinek za oknem v bytě

7.4.2015
Bydlíte-li v bytě, anebo v domě bez zahrady, mate jedinou možnost kam umístit bylinky a to na parapet za okno.

x