Aktuality

Trakař - novinka našeho e-shopu

Trakař - novinka našeho e-shopu

15.9.2011
Trakař, trakač, tragač, tragáč, kortoč, kortouč, radvanec, samokol ...
K čemu, jak a proč sloužil?

Trakař (nářečně trakač, tragač, tragáč, kortoč, kortouč, radvanec, samokol) je jednoduchý dopravní prostředek, používaný k přepravě trakař, dřevěný trakař, dřevěné trakaře, tragač, výroba trakařů, kolářstvínákladu (např. píce a sena) na krátké vzdálenosti. Skládá se z dřevěné konstrukce, připomínající zahnutý žebřík, na jednom konci je opatřen dřevěným kolem a na druhé dvěma rukojetěmi. Na začátku 20. století začal být vytlačován novějšími dopravními prostředky, jeho princip je zachován u stavebního kolečka.

Pojmenování trakař pochází zřejmě z německého Tragkarre.

Princip trakaře je založen na principu páky a je znám ze starověké Číny, kde se objevuje poprvé někdy okolo 3. století. Síla, kterou je nesen náklad, je rozložena na větší část, spočívající na kole a menší část, kterou nese ten, kdo s trakařem jede. Pomocí trakaře je jedna osoba schopna přepravovat několikanásobně větší náklad než prostým nesením, a tím se zvyšuje efektivita práce.

Trakař byl součástí výbavy většiny hospodářství. Vozívalo se na něm prakticky vše, co se na něj dalo naložit.

Trakař není vhodný pro přepravu sypkých materiálů (zeminy, písku apod.), pro takové materiály se s úspěchem používá kolečko :-)

 


  E-shop
okamžitá možnost nákupu

 

Produkty o kterých se mluví
Trakař
3.820,-Kč
více »

x