Aktuality

Samozavlažovací truhlíky

Samozavlažovací truhlíky

27.5.2019
Samozavlažovací truhlíky patří mezi velké pomocníky každého „milovníka květin“. Jejich přidanou hodnotu oceníme především v létě, kdy nemusíme být každodenním otrokem zalévání.

Květiny v samozavlažovacím truhlíku přežijí kratší dovolenou a navíc ani nehrozí efekt přelití a s ním spojené zahnívání kořenů.
Nejlepší samozavlažující truhlíky jsou rozděleny na část pro vodu a část pro substrát v poměru 1/3 (voda) ku 2/3 (substrát). Menší množství zeminy by již znamenalo zpomalení růstu.

Při upevňování samozavlažovacího truhlíku je důležité dbát i na bezpečné háky či závěsy.
Samozavlažující truhlík s doplněnou vodou váží 2x více než truhlík klasický. Tomu musí být uzpůsobeno i uchycení. Jinak by se mohlo stát, že truhlík skončí rozbitý na zemi a v horším případě, i může někomu při pádu ublížit.

Ceny plastových samozavlažovacích truhlíků se pohybují v rozmezí 100 – 250 Kč.

Milovníci pelargónií však mohou být nejprve i zklamaní. Muškátům vyhovuje suchý substrát mnohem více než neustálá vlhkost. Proto se může stát, že v samozavlažovacích truhlících porostou hůře než v těch klasických. Pokud již máte muškáty do samozavlažovacích truhlíků zasazeny, dbejte na to, aby vždy mezi jednotlivým doplněním vody došlo k vyschnutí substrátu a teprve až pak vodu doplňte.

Naopak pokud jsou vaším favoritem petúnie nebo jiné rostliny, kterým dělá vlhko dobře jsou samozavlažovací truhlíky tou správnou volbou.

Pro hnojení rostlin v samozavlažovacích truhlících je vhodné využít hnojiva ve formě rozpouštěcích tyčinek zapíchnutých do substrátu.

Víte, že v klasickém 50ti centimetrovém truhlíku spotřebují rostliny v parných letních dnech až 5 litrů vody?  Přičemž jedna zálivka dodá zhruba něco málo přes jeden litr vody. Chceme-li mít opravdu krásné truhlíky se záplavou květů, musíme tedy v létě zalévat nejméně 3x denně!

Dalším problémem klasických truhlíků může být nekvalitně provedená drenáž. Odtokové otvory se ucpou, rostliny stojí ve vodě a uhnívají. Může nastat i opačný extrém, kdy většina zálivky odteče a rostiny vysychají. Oba tyto problémy u samozavlažovacích truhlíků odpadají.

„Přezimování“ samozavlažovacích truhlíků má stejná pravidla jako u těch klasických. Na podzim vysypeme zeminu, vyčistíme a vydezinfikujeme (vytřeme Savem nebo roztokem hypermanganu).

Samozavlažovací truhlíky, samozavlažovací truhlík

Základní pravidla pro pěstování rostlin v samozavlažovacích nádobách

  • Vodu do truhlíků doléváme dle potřeby (podle počasí, světové strany, velikosti rostlin atd.).
  • První 1-2 měsíce, dokud rostliny dostatečně nezakoření, zaléváme rostliny shora.
  • V tropických dnech musíme vodu u hodně pijících rostlin dolévat každý den. Muškátům postačí nádržku zcela naplnit cca jednou za 3 dny.
  • Pokud dlouhodobě prší a vy máte truhlíky bez přepadu, občas zkontrolujte hladinu vody a přebytečnou vodu vylejte, jinak o muškáty dozajista přijdete.
Produkty o kterých se mluví Podobné články
Samozavlažovací truhlíky

Zahradnický kalendář - úvod a obsah

17.1.2011
Předkládáme Vám tento zahradnický kalendář, abychom Vám méně zkušeným a nebo zapomnětlivým usnadnili zahradničení. Hledejte zde tipy, triky, dobré rady či ponaučení.

Samozavlažovací truhlíky

Trávník, květiny pro truhlíky a mísy, květinové stěny, množení trvalek - Květen, díl druhý

13.5.2011
Jakmile přejdou "ledoví muži", můžeme vysázet i choulostivější rostliny.

Samozavlažovací truhlíky

Mulčování, nastýlání půdy folií, kořenová zelenina, postupný výsev, postupná výsadba - Květen, díl čtvrtý

25.5.2011
Květnové počasí bývá teplejší a vláhy je také dost ... na záhonech bují plevel. Nejdůležitější květnovou činností na zeleninových záhonech je tedy pravidelně plít a okopávat.



Samozavlažovací truhlíky

Plevele, likvidace plevele, mrazová kotlina, pozdní jarní mrazíky - Květen, díl první

3.5.2011
V květnu na zahradě roste všechno "jako z vody". Je radost to pozorovat. Avšak nerostou jen kulturní rostliny, ale roste i plevel. V květnu věnujeme nejméně jednu čtvrtinu času stráveného na zahradě plení. Napišme si, kde se všechen ten pleve bere a jak s ním boj zcela neprohrát.

Samozavlažovací truhlíky

Protrhávání plůdků, pěstování drobného ovoce, Choroby stromů - strupovitost, padlí, mšice, vlnatka a monilióza - Květen, díl třetí

17.5.2011


x