Aktuality

Lilie, jak pěstovat lilie?

Lilie, jak pěstovat lilie?

12.9.2011
Lilie jsou díky svému exotickému a luxusnímu vzhledu považovány za královny cibulovin.

Lilie řadíme mezi vytrvalé cibulovité rostliny. Cibule mají kulovitý tvar a jsou složené z dužnatých šupin. Lilie tvoří kořeny ve spodní částli cibule nebo tvoří lodyžní kořeny. Z vrcholu cibule vyrůstá olistěná lodyha vysoká 35 - 240 cm. Lilie tvoří úzké kopinaté listy. V horní části lodyhy vzniká květ. Dle druhů se může jednat o květ samostatný, ale i o soubor až 50-ti květů. Trojčetné květy mají trubkovitý či nálevkovitý tvar v nepřeberném množství barevných odstínů od bílé, přes světlé či syté tóny až po velmi tmavé odstíny. Mnoho druhů lilií se vyznačuje i krásnou zřetelnou vůní. Květy na lodyze kvetou postupně odspodu nahoru. Velikosti květů jsou opět velmi závislé na jednotlivých druzích. Menší květy měří 3 cm a velké květy dorůstají až do uctihodných 30 cm.

Lilie můžeme vysazovat do trvalkových záhonů jako solitery (větší výraznější druhy) nebo jako doplňkové rostliny např. k okrasným dřevinám. Nejmenší druhy lilií jsou jako stvořené pro zkrášlení skalek. Ti co nejsou majiteli zahrad, můžou pěstovat lilie i v květináčích a pokud si na to netroufnou, vždy lze interiér zkrášlit kyticí řezaných lilií. Lilie vypěstované na našich zahradách vydrží ve váze obvykle 7 dní, kdežto lilie šlechtěné a pěstované speciálně na řez vydrží obvykle okolo 14 dnů.

Bílé lilie se staly symbolem čistoty a nevinnosti a jsou vyhledávanou květinou svatebních kytic.

jak pěstovat lilie

Pěstování lilií

Lilie vyžadují neutrální až mírně kyselou půdu. Tato zásada však neplatí pro všechny druhy, některé druhy lilií přímo vyžadují půdu vápenitou. Zemina by měla být však vždy vzdušná s vysokou výživovou hodnotou a dobře propustná.

Vhodná je například směs zahradní zeminy, kompostu, rašeliny a písku v poměru 1:1:2:2.

Mezi základní kritéria úspěchu pěstování lilií se řadí dobrá propustnost zeminy - lilie přemokření přímo nesnášejí.

Substrát musí být tedy mírně vlhký, nikdy však přemokřený. Pozor! Liliím neprospívá ani delší sucho. V létě je tedy vhodné lilie mulčovat kůrou nebo štěpkou, které zabraňují přílišnému vysychání půdy. Zahnívání cibulovin hrozí, i když substrát obsahuje velké množství čerstvých rozkládajících se zbytků, které zadržují vodu. Používejte jen kvalitní dobře "uzrálý" kompost a nikdy né čerstvý hnůj. Nemáte-li k dispozici vlastní kvalitní kompost upřednostněte průmyslová minerální hnojiva s nižším obsahem dusíku a vyšším obsahem draslíku.

Lilie vyžadují slunné nebo polostinné stanoviště a jsou mrazuvzdorné. Cibule i přesto na zimu nadkryjte chvojím či listím.

V zimě se zvyšuje riziko přemokření, proto je bezpečné řešení cibule před zimou vyndat ze záhomu a uložit na chladném místě ve vlhké směsi rašeliny a písku.

množení lilie, cibulky, lilie, cibulka

Množení lilií

Lilie můžeme množit postranními  šupinami, lodyžními pacibulkami nebo dělením trsů.

Cibule vysazujeme do hloubky rovnající se trojnásobku průměru cibule. Před výsadbou je vhodné cibule namořit fungicidními přípravky.

Odrůdy lilie - fotogalerie

odrůdy lilie

 

Produkty o kterých se mluví Podobné články
Lilie, jak pěstovat lilie?

Jak vysadit tulipány, narcisy a lilie, výsadba listnáčů - Září, díl druhý

8.9.2011
S nastupujícím podzimem se dny krátí, ale práce přibývá. Září bývá obvykle sušší měsíc - nezapomínejte na zálivku.

Lilie, jak pěstovat lilie?

Zahradnický kalendář - úvod a obsah

17.1.2011
Předkládáme Vám tento zahradnický kalendář, abychom Vám méně zkušeným a nebo zapomnětlivým usnadnili zahradničení. Hledejte zde tipy, triky, dobré rady či ponaučení.

x