Aktuality

Jedovaté rostliny

Jedovaté rostliny

28.10.2011
I v naší přírodě číhá nebezpečí v podobě jedovatých rostlin. Některé Vám přivodí nevolnost, jiné omámí a ty „nejhorší“ mohou i zabít.
Nepovažujte tento výčet jedovatých rostlin za seznam „materiálu“ k otravě partnera čí nepřítele, ale jako upozornění před čím ochránit naše nejmenší.

Jedovaté rostliny obsahují látky, které mohou narušit tělesné funkce, jako je srdeční činnost, krevní oběh, dýchání nebo myšlení. Nebezpečí představují především pro děti a oslabené jedince s narušeným imunitním systémem.
Jedovaté rostliny rostou všude kolem nás ve volné přírodě, vysazujeme je na zahradách, pěstujeme doma jako pokojové rostliny. Přestože nás mohou usmrtit, nemůžeme je zničit. Při správném využití jsou to právě jejich „jedy“, které nám mohou pomáhat ve formě léčiv.

Trnovník akátjedovaté rostliny, robinia pseudoacacia, trnovník akát

Je to nenáročný strom nebo keř s vonnými bílými hroznovitými květy, který roste u cest v březích, v lesích nebo i na zahradách. Pro svou nenáročnost se používá k ozelenění chudých suchých půd. Patří mezi nejlepší medonosné rostliny.

Kromě květů je celá rostlina jedovatá, především pak kůra a lusky, protože obsahují bílkovinné jedy – lektiny. Po požití se dostavuje nevolnost, křeče a průjem. Otravou jsou ohroženy především děti a drobná zvířata, protože kořeny akátů jsou nasládlé a chutnají jako lékořice.

Břečťan popínavý

jedovaté rostliny, hedera helix, břečťan popínavý

Břečťan popínavý patří mezi nejrozšířenější popínavé rostliny u nás. Vysazujeme jej kolem plotů, zídek i stěn domů, roste kolem stromů. Břečťan se dožívá úctyhodného stáří až 500 let.

Vytváří zelenožluté okolíky květů a na jaře následujícího roku dozrávají modročerné bobule.

V celé rostlině, ale především v plodech se nachází hederosaponiny, třísloviny a jiné jedovaté látky.

U dětí způsobuje otravu již požití několika málo bobulí, které se projevuje zvracením. Břečťan rovněž dráždí pokožku u citlivějších jedinců, proto k manipulaci s ním vždy používáme rukavice.

 

jedovaté rostliny, tanacetum, vratič

Vratič obecný

Vratič obsahuje silice, třísloviny a kyseliny. Po požití vyvolává zvracení a průjem. Déle se projevuje zúžením zorniček, zduřením rtů, ale i bezvědomím. U těhotných žen může vyvolat potrat.

Po požití vratiče ihned vyvolejte zvracení a užijte živočišné uhlí.

 

Skočec obecný

jedovaté rostliny, ricinus communis, skočec obecný

Jednoletá okrasná rostlina se zajímavými listy vysoká až 3 metry. Semena obsahují nejen 50 % oleje využívaného v průmyslu, ale i prudce jedovaté alkaloidy ricin a ricinin.

Za smrtelnou dávku u dětí se považuje již 5-6 semen a u dospělého člověka 15-20 semen!

Otrava se projeví pálením v ústech, zvracením, závratěmi, křečemi a v konečné fázi poškozením jater a ledvin.

Otrava skočcem obecným je o to nebezpečnější, že příznaky se mohou objevit až po 2-3 dnech! 

Sasanka hajní

jedovaté rostliny, anemone nemorosa, sasanka hajní

Časně z jara vytváří krásné bílé koberce květů na vlhkých lesních místech.
Celá rostlina sasanky obsahuje saponiny, alkaloid ranunkulin a organické kyseliny, tyto látky po požití způsobují zvracení, průjmy a mohou zapříčinit i zánět ledvin. Riziko úmrtí může navodit požití i jen 30 rostlin.

Pokud trháte sasanky do vázy, vyvarujte se otírání očí. Zanesení štávy do očí, vyvolává zánět spojivek.

Čerstvá nať je jedovatá i pro dobytek. Sušením se však jedovatost ztrácí.

Konvalinka vonná

jedovaté rostliny, convallaria majalis, kovvalinka vonná

Konvalinku řadíme mezi nejkrásnější a nejvoňavější volně rostoucí rostliny. Vyskytuje se na horských lukách, v křovinách a listnatých lesích.

Konvalinka obsahuje velké množství alkaloidů a tudíž je silně jedovatá. Pokuj ji umístíme do vázy s vodou, časem se jedy vyluhují a i samotná voda se stává „jedem“.

Na druhou stranu ji nesmíme upřít zásluhy v lékařství. Její alkaloidy se využívají při výrobě léků povzbuzujících srdeční činnost.

 

jedovaté rostliny, narcissus pseudonarcissus, narcis bílý

Narcis bílý

Narcis je hojně pěstovanou květinou na okrasných zahradách. Jeho listy a stonky však obsahují alkaloid scilain, květy a cibule pak alkaloidy třetin a lykorin.

Požití jakékoliv části rostliny navodí nevolnost a průjem. Pomůžeme si vyvoláním zvracení, dostatkem tekutin a užitím živočišného uhlí.

 

Hrachor vonný

jedovaté rostliny, lathyrus odoratus, hrachor vonný

Popínavá letnička využívaná k dekoraci plotů tvoří jedovatá semena obsahující aminokyseliny.

Otravu organismu způsobuje pouze dlouhodobé požívání semen. Projevuje se ochablostí končetin a celkovou slabostí, v krajním případě může hrozit i smrt.

Nejvíce ohroženým živočichem hrachorem jsou koně.

 

 

 

Ruj vlasatá

jedovaté rostliny, continus coggygria, ruj vlasatá

Ruj vlasatá je opadavý keř vysoký až 5 metrů. Má nedělené vejčité listy a květy nadýchané laty, které vytváří dojem chmýří. Ceněné dřevo se využívá při tvorbě intarzií.

Především listy obsahují velké množství třísloviny, která u citlivých jedinců způsobuje silné podráždění kůže.

Pokud pěstujete ruj na zahradě, vždy si před řezem keře nasaďte rukavice.

 

Ať již pozřete jakoukoliv jedovatou rostlinu a nebo máte třeba jen pochybnosti,

vždy raději ihned vyhledejte lékařskou pomoc.

Život máme jen jeden…

 

 

 

Produkty o kterých se mluví Podobné články
Jedovaté rostliny

Zahradnický kalendář - úvod a obsah

17.1.2011
Předkládáme Vám tento zahradnický kalendář, abychom Vám méně zkušeným a nebo zapomnětlivým usnadnili zahradničení. Hledejte zde tipy, triky, dobré rady či ponaučení.
Viola
15.910,-Kč
více »
Volavky
6.100,-Kč
více »
Watzmann
13.530,-Kč
více »
Žebřiňák
10.850,-Kč
více »

x