Aktuality

Carporty - "levné garáže"

Carporty - "levné garáže"

23.8.2010
Carporty jsou levnější náhradou garáže. Narozdíl od klasické garáže se jedná "pouze" o přístřešky, které nemají čtyři stěny, ale obvykle jen jednu nebo dvě. Carporty jsou buď volně stojící nebo jednou stranou přiléhající dřevostavby k jiné stavbě. Tyto přístřešky poskytují automobilům jen částečnou ochranu proti povětrnostním vlivům, avšak nabízejí neomezené proudění vzduchu.

 

Fotografie realizací
www.srubyservis.cz

  E-shop
okamžitá možnost nákupu

"Objevitelem" carportů byl již v roce 1909 architekt Walter Burley.
Mnohem více je proslavil pan Jacobs svým výrokem: "Auto není kůň a proto nepotřebuje stodolu". Dále dodal "Automobily jsou nyní vyrobeny dost kvalitně na to, aby nevyžadovaly komplikované přístřeší." ... to se psal rok 1936.

Z dnešního hlediska, kdy je rozmach motorismu na rozkvětu a jsou jeho slova potvrzena.
Skoro před každým domem se najde místo na přístřešek pro automobil, který ochrání auto před letním krupobitím, průtřží mračen či zimní vánicí.

Výhody carportů

- ochrana laku karoserie pře UV zářením
- ochrana karoserie před rezavěním - díky cirkulaci vzduchu automobil rychleji oschne
- automobil je ochráněm před tepelným šokem, který ohrožuje v zimě automobily z vyhřívaných garáží

Nejprve si na pozemku najděte dobře přístupné a adekvátně velký prostor s příjezdem. Pro jeden automobil postačí cca 5 x 3 m pro dva automobily počítejte s plochou minimálně 5 x 5,5 m. Ale vždy si raději ještě přeměřte Vašeho "plechového miláčka", né nadarmo se říká dvakrát měř - jednou řež :-)

carport, garáž

Další výhodnou možností je vybudovat carport s přístavkem, který nabídne možnost uskladnění např. nářadí, zahradní techniky nebo sportovního vybavení. S Vašim novým garážovým stáním tak na zahradě přibude i užitečný skladový prostor nahrazující kůlny či zahradní domky.

Na Vašem uvážení je zda zvolíte pro zpevnění podkladu beton, kamínky nebo zámkovou dlažbu. A i střecha může být využita zajímavým a užitečným způsobem např. jako zatravněná střešní zahrada, terasa a nebo prostor pro umístění solárních panelů.

Nezapomeňte!

Nejprve navštivte stavební odbor příslušného místního úřadu. Stavební zákon č. 183/2006 Sb. ukládá povinnost požádat o souhlas a následně podle velikosti přístřešku podat:
a) ohlášení stavby - pokud je jeho plocha do 25 m2
b) žádost o stavební povolení - při ploše nad 25 m2

Formuláře obou žádostí najdete na webových stránkách jednotlivých stavebních úřadů.

 

Produkty o kterých se mluví

x